עדכון - עדכונים באתר אינטרנט

עדכון אתר: מתי כדאי לעדכן מערכת, תבנית ותוספים באתרי וורדפרס?

אם יש לכם אתר אינטרנט, סביר להניח שהוא פועל על גבי מערכת ניהול תוכן מסוג WordPress. מערכת זו הנה פופולרית מאוד בעולם (30% מהאתרים) ואף יותר בישראל (הערכות: 80% מהאתרים). מאחר וזוהי מערכת המבוססת על קוד פתוח, כל מפתח יכול לעשות בה כרצונו ומכך שיש למערכת זו מגוון רחב של תבניות עיצוב ותוספי הרחבה ליכולות מתקדמות יותר.

הבעיה בגמישות הרבה כל כך במערכת כפולה:


צריכים עזרה? התייעצו עם מנהלי האתרים של WEmanage!


  • הקוד של האתר שלכם נמצא בידיים של כל פצחן.
  • הקוד של האתר שלכם דורש עדכונים מפעם לפעם.

במאמר זה, נתייחס לחשיבות שבעדכון רכיבי האתר והתדירות שיש לבצע את העדכונים הללו:

עדכון אתרים – מה? מתי? איך?

נפתח ונאמר, שיש לחלק את רכיבי העדכון לשלושה רמות שונות. לכל עדכון יש משמעות שונה על התקינות של האתר, על רמת האבטחה באתר וכמובן על הביצועים והנראות של האתר. לכן, ככלל נרצה להיות כמה שיותר עדכניים בכל זמן ולהשתמש ברכיבי קוד האחרונים בהחלט. אך, זה מעט יותר מורכב ועל כך נרחיב כעת:

עדכון אתר ברמת מערכת:

כאשר האתר שלנו מבוסס על גבי מערכת וורדפרס, אנו צפויים לקבל התרעה אודות עדכון חדש אחת לכל מספר חודשים. אבל, יש שוני בין סוגים שונים של עדכונים ועל כך עלינו להסביר כעת:

גרסת וורדפרס תמיד תהיה מורכבת משלושה מספרים. לדוגמה: 5.0.1 לכל מספר יש משמעות שונה מצד המפתחים הרבים שמשתפים פעולה בכדי להביא לידי גרסה חדשה. מספר העדכון מסייע לנו להבין מה הן ערכי העדכון והאם יש לחשוש מפניו ואו לבצע את העדכון באופן אוטומטי וללא מחשבה נוספת?

אז בואו נבין בעזרת הדוגמה מעלה (5.0.1):

  • הספרה הראשונה: 5, מסמלת עדכון ליבה של המערכת.
  • הספרה השנייה: 0, מסמלת עדכון רכיבים של המערכת.
  • הספרה השלישית: 1, מסמל עדכון אבטחה של המערכת.

*עדכון ליבת מערכת מומלץ לבצע אך ורק לאחר יציאת עדכון האבטחה הראשון כלומר לא מומלץ לעדכן בגרסה 5.0.0 אלא רק בגרסה 5.0.1 וזאת לאחר שהתגלו פרצות אבטחה ואלו נסתמו ברמה טובה יותר.

*עדכון רכיבים במערכת מומלץ לבצע בזמן אמת אבל רק לאחר שקראנו את הפרטים של העדכון ווידאנו שהם לא משפיעים על תוספים שונים בהם אנו עושים שימוש (לפעמים שווה לחכות עד לעדכון מתאים של התוספים ורק אז לעדכן בפועל).

עדכון אבטחה במערכת ניתן לבצע בזמן אמת וללא חשש כלל. לרוב מדובר בשינויים קלים ולא מורגשים בכמה שורות קוד שהיוו סכנה למשתמשי המערכת ואין להם כל השפעה על הביצועים ואו התקינות של האתר.

*הערה: בכל מגע הכולל עדכון מערכת, יש לוודא שיש גיבוי מלא לאתר על גבי השרת קודם לכן ליתר ביטחון.

עדכון אתר ברמת תבנית עיצוב:

תבניות עיצוב מפותחות ברובן על ידי חברות פיתוח פרטיות אשר מוכרות אותן במחירים נוחים לציבור הרחב דרך זירות מסחר. התבניות הטובות (תבניות פיתוח) זוכות לעדכונים תדירים ואשר בכל אחת מהעדכונים הללו יהיו שדרוגים ליכולות העיצוב ואו תיקונים של באגים שעלו מהשטח, מהמשתמשים.

מצד שני, אי עדכון של תבנית עיצוב אינו גורם כל פגיעה בתקינות האתר ואו בביצועיו. כלומר, אין כל חובה או צורך במרבית המקרים לעדכן תבנית. מה גם שעדכוני תבנית גוררים את רוב הבעיות באתרי אינטרנט מאחר ורבים ביצעו התאמות נדרשות בקוד עם זמן ואילו יידרסו בהיעדר פיתוח אחראי עם תבנית בן.

לכן, יש שני אפשרויות:

  1. במידה ויש תבנית בן/במידה ולא נעשה פיתוח נוסף בתבנית – לחצו על עדכון, הכל יעבוד כשורה.
  2. במידה ואין תבנית בן/נעשו פיתוחים – מומלץ לא לעדכן את התבנית ואו להיעזר באיש מקצוע.

טיפ: מפריע לכם הבועה של דרישת העדכון? ניתן להיכנס לקובץ style.css בתיקיית האב של התבנית ולשנות למעלה את מספר הגרסה והבועה תיעלם.

עדכון אתר ברמת תוספי מערכת:

תוספי וורדפרס הן הרכיבים שזוכים לעדכונים הרבים ביותר. לכל רכיב מפותחים שינויים בהתאם לדרישות השוק/הציבור. תוספים אלו משדרגים את מערכת האתר אך אינם עושים שינוי בו בפועל. לכן, ניתן לבצע שדרוגי תוספים בצורה פשוטה וללא חששות. אך, לא כל תוסף מומלץ לעדכן בצורה רשלנית, ישנם תוספים שייעודן שינוי שימוש במערכת ואו שינוי יכולות מבניות של המערכת ובתוספים אלו יש לגעת ביתר חשש וזהירות ורק לאחר גיבוי. להלן דוגמאות לתוספים בעייתיים:

  • woocommerce – התוסף שמאפשר הפיכת מערכת הבלוגים לחנות לכל דבר ועניין.
  • advanced custom fields – התוסף שמאפשר פיתוחים ידניים בניצול ליבת המערכת.

במידה ועדכנתם את תוספי האתר פעם אחת בהצלחה, סביר להניח שתצליחו לעשות זאת גם מאות פעמים לאחר מכן בהצלחה. אבל, הכל יכול להשתבש בעדכוני תוספים במידה ויש חוסר תאימות בין תוסף עדכני למערכת ואו בין תוסף אחד למשנהו, לכן יש לנהל רישום מסודר של עדכונים ולדעת לבטל/למחוק תוסף עדכני שגורם לאתר כולו לא לעלות ואו לעלות בצורה תקולה.

לסיכום,

עדכון אתר אינטרנט הנו תחת אחריות ספק שירותי התחזוקה האתר. על חברת תחזוקת האתרים לדאוג לכך שהאתר עדכני, מאובטח ופועל כהלכה ולהתמודד בהצלחה עם כל סיבוך אפשרי. פנו אלינו להתייעצות בנושא זה ואו לשכור את שירותי התחזוקה ואו הניהול שלנו באתר.


צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של WEmanage ונשמח לעזור! 0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
הרגש חופשי לשאול שאלה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *