תיק אפיון - מחקר והכנת אפיון

תיק אפיון – הסבר אודות תיק אפיון אתר | הסבר אודות תיק אפיון אפליקציה

כל אתר ואפליקציה מצליחה מתבססת על תיק (מסמך) אפיון שהוכן על ידי מאפיין מקצועי. תיק אפיון הנו מסמך מרוכז הכולל את כל הצרכים הנדרשים באתר או באפליקציה המתוכננת והדרך להשגתן. תיק אפיון שתוכנן ונבנה על בסיס מחקר ולמידה ממושכת מבטיח ליזמים אחוזי הצלחה גבוהים יותר ומכך גם לשביעות רצון רבה מצד הלקוחות ואו הגולשים בעתיד. מאמר זה סוקר את סוגי האפיונים שעליכם להכיר!

תיק אפיון – תיק (מסמך) אפיון

כאשר עסק קטן או בינוני מקבל החלטה על בניית אתר או אפליקציה, הם ניגשים למספר חברות פיתוח לקבל הצעת מחיר ולבצע השוואת מחירים. עסקים אלו, מקבלים הצעת מחיר הכוללת אפיון ובניית אתר בחבילה אחת ולכן, החברה המפתחת מאפיינת את המערכת בהתאם ליכולותיה ולנוחותה ולא בהכרח בהתאם לצרכיו של הלקוח. כאשר עסק גדול או גוף ממשלתי מקבל החלטה על בניית אתר או אפליקציה, הם אינם יכולים לזלזל בתהליך ועליהם להכין תיק אפיון מסודר שיכלול את מלוא הפרטים בכדי שניתן יהיה לאשרר את הפיתוח מול הדירקטורים ואו להוציא את הפיתוח למכרז מסודר.


  צריכים עזרה? התייעצו איתנו בחינם בטלפון: 073-3745552 או בפניה:


  תיק אפיון טכני איננו אפשרות טובה אלא חובה בעבור חברות גדולות וגופים מוסדיים. תהליך אפיון מערכת יכול להיעשות על ידי גורם פנימי בחברה/במשרד ואו על ידי גורם חיצוני הבקיא ביצירת אפיונים ובניהול פרויקטים של פיתוח. לרוב, האפשרות השנייה מועדפת מאחר והתוצאות טובות יותר וערך העבודה גבוהה וזוכה להתייחסות טובה יותר מצד אלו האמונים על אישור התקציב לפיתוח.

  אך, יש להכיר שני סוגי אפיונים אפשריים:

  1. תיק אפיון למערכת קיימת.
  2. תיק אפיון למערכת חדשה.

  על כך נרחיב כעת,

  תיק אפיון למערכת קיימת

  מרבית האתרים מבוססים על מערכות ניהול תוכן מוכנות לשימוש. מערכות כדוגמת וורדפרס, מג'נטו, ג'ומלה, דרופל ואחרים מאפשרים לנו לחסוך לא מעט זמן יקר על פיתוח רכיבים שאינם גלויים בהכרח ללקוח. במקום זאת, אנו משקיעים זמן יקר ערך על עיצוב ופיתוח רכיבים שאכן חשובים ומשפיעים על חוויית השימוש של הלקוח והגולשים באתר. גם כאשר בונים אתר "בהתאמה אישית" ללא מערכת ניהול תוכן מוכנה, אנו משתמשים ב-Framework, שלד תוכנה או ספרייה אשר על בסיסה נפתח את הרכיבים המותאמים אישית.

  בין אם אתם בונים אפליקציה, מערכת או אתר אינטרנט, במידה ואתם קובעים מראש מערכת ואו שלד תוכנה הרי שאתם חוסכים עבודה רבה בהכנת תיק האפיון אך גם מגבילים את עצמכם במידה רבה למגבלות המערכת הנבחרת. תיק אפיון למערכת קיימת יעלה פחות כסף וידרוש פחות זמן עבודה כאשר התוצאה תהיה דומה מאוד בגימור לזו שאנו נכין למערכת חדשה.

  תיק אפיון למערכת חדשה

  כאשר נדרשת לכם מערכת חכמה ומותאמת אישית במיוחד לעסק שלכם, הרי שאין מנוס מתכנון ואפיון מערכת חדשה מנקודת ההתחלה. תיק אפיון למערכת חדשה מורכב במיוחד מאחר ואין תיחום מסודר ויש להגדירו כך שהאפיון יענה על דרישות הלקוח אך במקביל לא יהפוך ליקר מידי ולמיותר.

  מערכות ממשלתיות, מערכות בקוד סגור, מערכות המשמשות טכנולוגיות חדשות, אינם יכולות להתבסס על קוד פתוח ואו על מערכות אחרות שאינם בשליטתנו המוחלטת. לכן, יש לאפיין את ליבת המערכת, את הרכיבים השונים שיולבשו עליה ולתכנן מתוך ראיה רחבה וארוכת טווח. אפיון מערכת חדשה מחויבת להיעשות בצורה מודולרית ולכלול דוקומנטציה לכל ערך וערך בכדי שבעתיד ניתן יהיה להרחיב את המערכת ולעשות בה שימושים נוספים מלבד אלו שהוגדרו באפיון הראשוני. אפיון מסוג זה אינו זול ודורש עבודה רבה על פני חודשים רבים עד לאישורה הסופי.

  לסיכום,

  אפיון אתרים אינו תהליך פשוט. החלק הראשוני (אפיון קהל יעד) מחייב היכרות ולמידה של העסק ומתחריו, החלק השני (אפיון עיצוב) מחייב המרה של המידע למבנה עיצובי, החלק השלישי (אפיון טכני) דורש עבודת נמלים במיפוי וסידור הנתונים כך שלא יתפספס דבר, החלק הרביעי (אפיון אלגוריתם) דורש מעורבות של אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. לאחר תום התהליך, הצרכים ממופים וברורים ומקבלי ההחלטות יכולים לאשר התקדמות ובניית המערכת הדרושה בפועל.

  במידה ואתם רוצים שנעזור לכם בתהליך אפיון אתר או אפליקציה, הרגישו חופשי לפנות אלינו ואנו נשמח להיות לכם לעזר! השאירו פרטים בטופס יצירת הקשר באתר ואנו נחזור אליכם עם תשובה בהקדם האפשרי!

    
   צריכים עזרה? התייעצו איתנו בחינם בטלפון: 073-3745552 או בפניה:
   0 תגובות

   השאירו תגובה

   רוצה להצטרף לדיון?
   תרגישו חופשי לתרום!

   כתיבת תגובה

   האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *