fbpx

זה בדרך כלל קורה בערך כך: האתר נהנה מתנועה אורגנית יפה לאורך זמן רב ואז פתאום אתם מזהים ירידה מדורגת בכניסות האורגניות לאתר ואט אט אתם מרגישים שאתם נמחקים כליל מתוצאות החיפוש והפגיעה הכלכלית קשה. לרוב בשלב זה או אחר כאשר הפגיעה כבר מורגשת בכיס אתם מבצעים בדיקה ומגלים שהתוצאות חיפוש שלכם כולם ביפנית/סינית ונופל לכם האסימון, משהו לא טוב קורה לאתר!

במאמר זה נסקור את הפריצה, נסביר איך יוצאים ממנה וכמובן איך נמענים ממנה מלכתחילה..

יש לך שאלה? התייעצ/י איתנו, נשמח לעזור!

  הפריצה היפנית / Japanese keyword hack

  נתחיל בסקירה קצרה, הפריצה היפנית כל כך נפוצה שיש לה שם, יש לה התייחסות מסודרת מצד גוגל בעצמם (ראו כאן).

  פריצה זו בעצם שותלת באתר היעד (הנתקף) היקף עצום של עמודי תוכן חדשים שאינם תלויים במערכת ניהול התוכן של האתר וגם אינם מופיעים בספריות הקבצים של האתר. כלומר, זו פריצה מורכבת שעושה שימוש בקוד זדוני שמושתל בנקודות שונות בתוך תבנית העיצוב וספריות הקבצים של מערכת הניהול.

  מטרת התקיפה לגרום לכך שכמה שיותר גולשים יגיעו לעמודים החדשים שנוצרו והעמודים הללו יפנו את המשתמשים הלאה לעמודים שלהם מכוון התוקף. במקרים מסוימים, אנחנו ננקה את הפירצה לאתר ועדיין נגיע לעמודי 404 ונחשוב שהבעיה מאחורינו, אך גם אז, זה לא בדיוק המצב.

  ההשפעות של הפריצה היפנית לאתר הנם:

  1. פגיעה תדמיתית חמורה במותג.
  2. פגיעה קשה מאוד בקידום האורגני.

  אמנם גוגל מכיר בפריצה זו, אך כל עוד לא תתקנו אותה, מנועי החיפוש לא יזינו את האתר שלכם בגולשים חדשים. ככל שעובר יותר זמן ממועד הפריצה, כך הקושי להחזיר לתחיה את המיקומים האורגנים שאיבדנו עולה בהתאמה. לכן, למהירות הטיפול יש משמעות רבה!

  מה עושים במקרה והאתר שלי מציג תוצאות חיפוש ביפנית?!

  הטיפול בפריצה מסוג זה נחלקת לשניים:

  1. טיפול במקור הבעיה – באתר עצמו.
  2. טיפול בתוצאת הבעיה – ניקוי תוצאות החיפוש.

  טיפול בסעיף אחד בלבד פשוט לא יעזור.

  נתחיל בניקוי ותיקון הבעיה באתר:

  בשלב ראשון, אנחנו כמה שיותר מהר נחסום את האתר לסריקה של מנועי החיפוש כדי למנוע נזק נוסף. רק לאחר מכן אנחנו נבצע תהליכים מגוונים של יישור קו כדי להבטיח שמערכת ניהול התוכן (לרוב, וורדפרס) מעודכנת בגרסה האחרונה, נוודא שהתבנית עיצוב שלנו עדכנית וכמובן שכל התוספים באתר מתוחזקים היטב.

  לאחר שניישר קו במערכת הניהול ויתר רכיבי הקוד, אנחנו נוכל להריץ סריקה מקצועית שתפקידה לזהות שינויים בקוד מקור (השוואה למקורות הקבצים) כמו גם לזהות קבצים שאינם אמורים להיות היכן שהם נמצאים. לבסוף אנחנו נסרוק ידנית את הקבצים החשודים וננקה מהם את הקודים שמחוללים את הפריצה מלכתחילה. במקרים מסוימים, יש צורך בביקור בקובץ .htaccess כדי לוודא שאין טוקן המחולל עמודים וירטואליים ובמידה ויש, יש להסיר קוד זה מידית!.

  נמשיך בעדכון מנועי החיפוש בתיקון הפריצה:

  אנחנו ניכנס לכלי ניהול האתרים של גוגל (Google Search Console Tools) ונאמת את הבעלות על האתר במידה ואין לנו בעלות קיימת עדיין. לאחר מכן, נוכל להגיש למנועי החיפוש בקשות הסרת תוכן המבוססים על מבנה הקישורים של הפריצה.

  בישראל, למזלנו, מרבית הקישורים הנם בשפה העברית כמו גם מבנה הקישורים אינו מכיל סיומות HTML בסופם כך שניתן לזהות ולהסיר במכה אחת את מרבית התכנים הזדוניים מהחיפוש על ידי פקודות פשוטות.

  1. *מתחיל באותיות a-z (אם יש לכם מוצרים לא לבצע על האות P לדוגמה).
  2. מסתיים בסיומת .HTML.

  שימו לב להחריג את העמודים הקריטיים במבנה הקישורים של האתר. עמודים אלו יש להגיש בקשת הסרה פרטנית לכל עמוד ועמוד שנמצא ליתר ביטחון.

  איך מונעים פריצה לאתר מלכתחילה?

  בדרך כלל פריצה לאתר מתאפשרת כאשר אתר אינטרנט אינו מתוחזק. כלומר, כאשר מערכת הניהול, התבנית, התוספים אינם מעודכנים ואו כאשר מתקינים תוסף ממקור לא אמין ואשר כולל בתוך דלת כניסה אחורית. כדי להימנע מראש מפריצות מסוגים אלו, שכרו שירותי תחזוקת אתרים ואו שירותי ניהול אתרים שיתנו לכם שקט וידיעה שמישהו מנהל ומתחזק את האתר שלכם כהלכה.

  במידה ואתם אוהבים לעשות הכל בעצמכם, פשוט מאוד וודאו שהכל מעודכן כל הזמן. בנוסף, וודאו שאתם משתמשים בסיסמאות חזקות ואף באימות כפול כדי לצמצם עוד יותר את הסיכוי להתחברות לא מורשית למערכת האתר.

  האתר שלי נפרץ כבר, מה לעשות?

  במידה ואתם חווים כעת פריצה מסוג זה לאתר. אנחנו ממליצים לכם לפנות אלינו. אנחנו טיפלנו בפריצות אלו ואחרות מספר רב של פעמים ובהצלחה יתרה. חשוב מאוד לזכור שלזמן יש משמעות, לכן ככל שנוכל לתקן מהר יותר, כך הפגיעה בערכים האורגניים תקטן. אם פניתם אלינו ואף תיקנו את הבעיה אחרי הרבה זמן, לצערנו את הפגיעה לא נוכל לחסוך מכם.

  התייעץ איתנו חינם!
  1
  צריך עזרה?
  שלום,
  איך אפשר לעזור לך היום?
  לחצ/י להתייעצות חינם! דילוג לתוכן